У водоймах Харківської області змінились структурно-функціональні показники аборигенної іхтіофауни


Тема про зміну структурно-функціональних показників аборигенних видів риб у водоймах Харківської області серед рибалок-любителів обговорюється вже досить довгий час. Справа в тому, що у водоймах області зменшується популяція аборигенних видів риб, таких як карась сріблястий (Carassius auratus gibelio), карась золотий (Carassius carassius), плітка (Rutilus rutilus), головень (Squalius cephalus), лин (Tinca tinca), пічкур (Gobio gobio), окунь (Perca fluviatilis) та інші. Така ситуація пов’язана з низкою факторів, а саме: екологія водойм, зміна погодних умов та інші природні чинники.

Для збільшення та укріплення генофонду популяцій аборигенних видів риб, в першу чергу це стосується карася сріблястого, необхідне оновлення його популяції шляхом переселення статевозрілих особин з інших водойм, але із більш здоровими показниками. На сьогоднішній день структурні показники карася сріблястого у річках, великих водосховищах та непроточних ставках, площею до 10 га становлять від 10 до 12 см і масою до 0,070 кг. В той час, як в інших водоймах, де існує збалансоване ведення рибогосподарської діяльності за умов дотримання науково-обґрунтованих нормативів та лімітів використання водних біоресурсів, структурні показники в рази більші.

Сріблястий карась, на відміну від інших видів риб, володіє цікавою особливістю. У деяких нерестових популяціях карася є приблизно однакова кількість самців та самок, але в деяких популяціях (їх більшість) - самці взагалі відсутні. Самиці в одностатевих популяціях приймають участь в нересті з самцями інших видів коропових риб. Такий шлях розмноження має назву гіногенез (народження самок).Гіногенез вважається окремим випадком партеногенезу. Він відбувається без участі самців даного виду.

У водоймах Харківської області явища гіногенезу були досить поширені серед сріблястих карасів у минулому столітті. Однак ситуація на сьогоднішній день, як свідчать рибалки, дещо змінилась. Враховуючи те, що при погіршенні умов життєдіяльності, в одностатевих популяціях починають з’являтися самці карася, темпи росту риби уповільнюються. І вже сьогодні, близько п’ятдесяти відсотків популяції карася сріблястого мають ознаки відсутності явища геногенезу. Популяція починає змінювати свої структурні показники під впливом оточуючого середовища. Темпи лінійного росту зменшуються і як результат ми маємо карася, якого в народі називають «дичкою».

Ще рідше за карася у річках та озерах області можна зустріти пічкура звичайного (Gobio gobio). Це прісноводна стайна риба, яка мешкає в чистих водоймах з піщаним дном. Наявність пічкура у водоймах говорить про якість самої води і, тому його нерідко називають своєрідним «біологічним індикатором» її якості. Водойми, що населені пічкуром можуть бути використані для розведення не тільки коропових, але і лососевих видів риб. Плідність пічкура незначна - від 1 до 3 тисяч ікринок, більшість з яких не запліднюється у зв’язку із малочисельністю виду та гине, іншу частину пічкур сам і поїдає.

Останній раз іхтіологічна служба Управління Держрибагентства в Харківській області зустрічала цей вид риби в р. Уди близько сім років тому. Крім того, рибалкам-любителям та рибалкам-промисловикам дана риба в «улов» не потрапляла. Це свідчить або про неналежну якість води або про зменшення даного виду як такого.

Також спостерігається зменшення лінійних показників у плітки, лина та інших видів риб.

Однак, у господарствах, де рибогосподарська діяльність здійснюється за науковими обґрунтуваннями прослідковується позитивна динаміка. Адже наукові організації досліджують певну водойму, відбирають зразки фіто, зоопланктону, зообентосу, проводять аналіз якості води і в кінцевому результаті розробляють науково-біологічне обґрунтування. Аборигенні види риб, що мешкають у ставках, площею від 15 до 100 га і на яких здійснюється збалансована рибогосподарська діяльність відрізняються кращими структурними показниками від видів, що мешкають в більш природних умовах річках та великих водосховищах без втручання господарської діяльності.

Управління Державного агентства рибного господарства у Харківській області

Адреса: 61022, м. Харків, м-н Свободи, 5, Держпром, 6 під’їзд, 10

тел.:+38 (098) 894 25 94 , тел/факс:+38 (095) 611 94 30

E-mail: khr.rp@darg.gov.ua

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

ДАРГ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

        f y t