Особливості нересту сома та його охорони у цей період


28.05.2019

Особливості нересту сома та його охорони у цей період

Нерест сома зазвичай проходить в травні-червні, коли температура води сягає позначок +18 оС + 20 оС. В залежності від розмірів, самиця може відкласти від 100 до 400 тисяч ікринок.

Коли сом починає нереститися, це супроводжується бурними іграми, які є поштовхом для готовності риби до відкладення ікри. В іграх  беруть участь виключно самці, які намагаються перед самкою проявити себе якомога краще. Ігри зводяться до швидкості руху риби, висоти стрибків тощо. Інколи спостерігаються нерестові ігрища декількох десятків, а то і сотні сомів одночасно. Це видовище заворожує, а стрибки з води чути на відстані декількох кілометрів від місця проведення нерестових ігор.

За таких обставин самка вибирає самця, потім вони разом відганяють інших сомів і видаляються для відкладення ікри. Такий процес відбувається кожного року. Відкладення ікри здійснюється в таємному місці, яке самець попередньо підготовлює. Самець робить яму на дні водойми, яка і стає гніздом для відкладання ікри. Такі ями в залежності від маси самця можуть бути до 1 метра в глибину. Ікра відкладається у темну пору доби, ближче до ранішньої зорі. Чим крупніша самка, тим більше ікри вона відкладе.

На відкладених ікринках є слиз, який допомагає утримувати ікру та прилипати до поверхні, щоб ікринки не зносило течією. Гніздо знаходиться під охороною пари близько тижня, за цей час самка та самець відганяють від ікринок непроханих гостей. Коли з ікринок з’являються мальки, соми повертаються на свої місця, а мальки залишають самі і виживають як можуть.

Вилов сома під час нересту категорично заборонений, сума відшкодування за незаконний вилов однієї особини в незалежності від розмірів сягає - 425 грн. Саме в нерестовий період частішають випадки браконьєрського його вилову. Особливо активізуються підводні мисливці, які і добувають сома під час їх ігор, або після таких. Проконтролювати таких рибалок дуже складно, але можливо.

Протягом травня місяця Харківським рибоохоронним патрулем викрито п’ять подібних порушень.

Для прикладу 24 травня 2019 року на Печенізькому водосховищі, неподалік с. Мартова Печенізького району Харківської області викрито чоловіка у гідрокостюмі, який в період нересту полював на рибу. Порушнику вдалось добути рибу, а саме сом – 3 екз. Загальна вага незаконно добутих водних біоресурсів склала 5,5 кг. Збитки, заподіяні рибним запасам, становлять 1 275 грн.

На особу оформлено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 4 ст. 85 КУпАП.

Управління Держрибагентства у Харківській області закликає громадян бути відповідальними та дотримуватись природоохоронного законодавства. Якщо ви помітили порушення - прохання терміново повідомляти за номерами телефонної «гарячої лінії»: (095) 611-94-30 або (098) 894-25-94.


Довідкова інформація:

Нагадаємо, з 1 квітня по 10 червня на Харківщині встановлено нерестову весняно-літню заборону. У цей період дозволяється любительське та спортивне рибальство до 3 кг риби на одну особу, однією поплавковою або донною вудкою з одним гачком і спінінгом з берега у дозволених місцях. Добова норма вилову на одну особу становить 3 кг.

 


Читайте також:

  ІНТЕРАКТИВНА КАРТА ЗАБОРОНЕНИХ ДІЛЯНОК ДЛЯ ВИЛОВУ ВОДНИХ БІОРЕСУРСІВ ПІД ЧАС НЕРЕСТУ 2019 РОКУ


  З 1 КВІТНЯ У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАРТУЄ НЕРЕСТОВА ЗАБОРОНА НА ВИЛОВ ВОДНИХ БІОРЕСУРСІВ


  ДОВІДНИК РИБАЛКИ


  Порушник завдав більше 4 тис. грн збитків, - Харківський рибоохоронний патруль
Порушник завдав більше 4 тис. грн збитків, - Харківський рибоохоронний патруль 10 липня 2019 року Харківський рибоохоронний патруль задокументував факт незаконного добування водних біоресурсів. Інцидент стався на Червонооскільському водосховищі, поблизу с. Кругляківка Куп`янського району Харківської ... >>>

  За період нересту зафіксовано 279 порушень на понад 289 тис. грн збитків, - Харківський рибоохоронний патруль
За період нересту зафіксовано 279 порушень на понад 289 тис. грн збитків, - Харківський рибоохоронний патруль Харківським рибоохоронним патрулем підбито підсумки рибоохоронної діяльності за нерестовий період 2019 року. Так, з квітня по червень працівниками патруля було проведено 80 природоохоронних рейдів. Заходи здійснювались спільно з ... >>>

  Протягом червня вилучено 152 кг риби та 98 заборонених знарядь лову, - Харківський рибоохоронний патруль
Протягом червня вилучено 152 кг риби та 98 заборонених знарядь лову, - Харківський рибоохоронний патруль У період з 1 по 30 червня 2019 року рибоохоронними патрульними Харківщини було викрито 119 порушеннь законодавства в сфері охорони водних біоресурсів. Так, було складено 52 протоколи за ч.4 ст. 85 КУпАП (грубе порушення ... >>>

  Порушники завдали близько 16 тис. грн збитків, - Харківський рибоохоронний патруль
Порушники завдали близько 16 тис. грн збитків, - Харківський рибоохоронний патруль 22 червня 2019 року Харківський рибоохоронний патруль задокументував факт незаконного добування водних біоресурсів. Інцидент стався на Печенізькому водосховищі, поблизу с. Рубіжне Вовчанського району Харківської області. Близько 5 години ... >>>

  ЗАРИБЛЕННЯ У ВОДОЙМАХ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ ТРИВАЄ
ЗАРИБЛЕННЯ У ВОДОЙМАХ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ ТРИВАЄ  За перше півріччя 2019 року, користувачами водних біоресурсів, які здійснюють рибогосподарську діяльність відповідно до вимог Режимів рибогосподарської експлуатації, у водойми області із 29 суб’єктів господарювання різних форм власності, ... >>>


Документы: 1-8, 9-16, 17-24, 25-32, 33-40, 41-48, 49-56, 57-64, 65-72, 73-80, 81-88, 89-96, 97-104, 105-112.

Управління Державного агентства рибного господарства у Харківській області

Адреса: 61022, м. Харків, м-н Свободи, 5, Держпром, 6 під’їзд, 10

тел.:+38 (098) 894 25 94 , тел/факс:+38 (095) 611 94 30

E-mail: khr.rp@darg.gov.ua

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

ДАРГ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

        f y t