Що таке задуха риби та як з нею боротись, - поради від начальника відділу іхтіології Харківського рибоохоронного патруля


28.02.2019

Що таке задуха риби та як з нею боротись, - поради від начальника відділу іхтіології Харківського рибоохоронного патруля

Задуха – це явище, масової загибелі риби, яке відбувається в результаті нестачі кисню або потрапляння у водойму токсичних речовин. Популяція водних біоресурсів, загалом, невидима для нас, але при заморі велика кількість риби гине та спливає на поверхню води, яку потім вимиває на берег.

Особливо це спостерігається взимку. Оскільки, через наявність товстого шару льоду, вкритого снігом, немає доступу повітря з атмосфери до води, світовий потік не проходить через сніговий покрив. В результаті водорості відмирають і розкладаються, споживаючи кисень необхідний для життєдіяльності риби.

Відомо, що рибам та іншим організмам для повноцінного існування потрібен кисень. Якщо влітку завдяки сонячним променям відбувається фотосинтез, що сприяє розвитку зелених водоростей, які продукують кисень, то взимку це джерело втрачається. Починається прогресуюче відмирання водоростей, зоопланктону, гнилісне розкладання їх з вивільненням аміаку, сірководню, метану, індолу та інших шкідливих газів, тобто погіршується гідрохімічний режим. 

В зимовий період риба весь час проводить в пошуках ділянок з вмістом розчиненого кисню. Спочатку це прибережна зона з підводною і береговою рослинністю – очерет, трава, кущі. Після промерзання берегової смуги - водні біоресурси переміщуються у зимувальні ями. ще й тому, що із збільшенням товщини криги зменшується відстань між поверхнею води і нижньої сторони льоду, а разом з цим кисневої подушки.

В зимувальні ями, особливо на річках, течією заноситься мул з великою кількістю органічних речовин. Риба і тут не знаходить достатньої кількості кисню і, якщо ще має енергію - виходить з ям. Водні біоресурси, ослаблені незадовільним газообміном, виснажуються. Крім того, від низької температури води відбувається охолодження протоплазми клітин, що призводить до зниження реактивності живого білка та порушення обміну речовин в організмі.

Найбільше водні мешканці потерпають від замору у водоймах з незадовільним гідрохімічним складом води, яка виснажується відсутністю належної кількості корму. Ослаблена риба втрачає координацію рухів, її зносить вниз по течії, де вона під берегами чи в корчах гине.

Не чекаючи подібних явищ, для поліпшення кисневого режиму на протязі зими треба робити наступне – прорубування ополонок. Не аби яку користь можуть принести рибалки–любителі. Щоб спіймати на мормишку кілька окунів чи пліток рибалка свердлить кілька десятків ополонок. Це хай врахують власники орендованих водних об’єктів, які або не допускають рибалок до «своїх» водойм, або ж вимагають надмірну плату за вхід.

Для того, щоб попередити факти масової гибелі водних біоресурсів – необхідно прорубувати ополонки. Для цього варто використовувати компресори різних систем, перекачувати воду з однієї ополонки в другу, вставляти  рослинні снопи, засипати ополонки різним пористим матеріалом тощо.

З другої половини лютого – на початку березня  найінтенсивніше відбувається процес гниття водоростей та іншої органіки. При виникненні явищ задухи першими в ополонках з’являються водні комахи та їх личинки. Відчувається неприємний запах. 

Тому, у лютому інспекторами та спеціалістами Харківського рибоохоронного з метою запобігання виникнення можливих заморних явищ проведено комплекс меліоративних заходів на Печенізькому водосховищі.  До акції були залучені користувачі водних біоресурсів та рибалки.

За допомогою термооксиметру у трьох ділянках водосховища проведено вимірювання розчиненого у воді кисню. Найменший рівень кисню був у верхів’ях водойми з малою глибиною. У верхніх шарах води він сягав 3,01 млг/л, що не достатньо для життєдіяльності для певних видів водних гідробіонтів.

У середній частині водосховища рівень кисню становив 5,41 млг/л, а у верхній частині, в нижніх шарах води на глибині близько 5-6 метрів - 6,72 млг/л.

Під час буріння лунок у акваторії водосховища явних ознак задухи водних біоресурсів не спостерігалось. Вода була прозорою, без характерного запаху.

Управління звертається з проханням до рибалок, користувачів, орендарів земельного водного фонду, природоохоронних органів, громадськості допомогти рибі перезимувати. 

У разі виявлення фактів загибелі водних біоресурсів - прохання терміново повідомляти за номерами телефонної «гарячої лінії» відомства: (095) 611-94-30 або (098) 894-25-94.

 Читайте також:

  ДОВІДНИК РИБАЛКИ


  ДО 30 ВЕРЕСНЯ ВСТАНОВЛЕНО ЗАБОРОНУ НА ВИЛОВ РАКІВ


  На Печенізькому водосховищі викрито порушника правил рибальства, - Харківський рибоохоронний патруль
На Печенізькому водосховищі викрито порушника правил рибальства, - Харківський рибоохоронний патруль 13 вересня 2019 року Харківський рибоохоронний патруль викрив грубе порушення правил рибальства. На особу складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 4 ст. 85 КУпАП. Інцидент стався на Печенізькому водосховищі, поблизу ... >>>

  Оформлення органами рибоохорони матеріалів про адміністративні правопорушення
Оформлення органами рибоохорони матеріалів про адміністративні правопорушення При вчиненні громадянами правопорушення уповноважені на те посадові особи органів рибоохорони (згідно із статтею 255 КУпАП) складають протокол про адміністративне правопорушення. Він складається у двох екземплярах, один з яких під ... >>>

  На річці Сіверський Донець виявлено порушника з 4 кг раків
На річці Сіверський Донець виявлено порушника з 4 кг раків 10 вересня 2019 року Харківський рибоохоронний патруль викрив грубе порушення правил рибальства. На особу складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 4 ст. 85 КУпАП. Інцидент стався на р. Сіверський Донець, поблизу ... >>>

  Протягом серпня на Харківщині викрито 132 порушення правил рибальства
Протягом серпня на Харківщині викрито 132 порушення правил рибальства У період з 1 по 31 серпня 2019 року рибоохоронними патрульними Харківщини було викрито 132 порушення законодавства в сфері охорони водних біоресурсів. Так, було складено 60 протоколів - за ч. 4 ст. 85 КУпАП (грубе порушення правил ... >>>

  Інспекторами Харківського рибоохоронного патруля припинено вилов риби, яка занесена до Червоної книги України
Інспекторами Харківського рибоохоронного патруля припинено вилов риби, яка занесена до Червоної книги України Третього вересня 2019 року Харківський рибоохоронний патруль здійснив спільний рибоохоронний рейд з громадськими інспекторами рибоохорони. Захід проведено на території Червонооскільського водосховища поблизу с. Богуславка Борівського району. ... >>>

  На Печенізькому водосховищі затримано порушників з 6 кг риби
На Печенізькому водосховищі затримано порушників з 6 кг рибиДругого вересня 2019 року Харківський рибоохоронний патруль викрив грубе порушення правил рибальства. Інцидент стався на Печенізькому водосховищі, поблизу с. Артемівка Печенізького району Харківської області. Близько 6 години затримано ... >>>


Документы: 1-8, 9-16, 17-24, 25-32, 33-40, 41-48, 49-56, 57-64, 65-72, 73-80, 81-88, 89-96, 97-104, 105-112, 113-120, 121-128, 129-136.

Управління Державного агентства рибного господарства у Харківській області

Адреса: 61022, м. Харків, м-н Свободи, 5, Держпром, 6 під’їзд, 10

тел.:+38 (098) 894 25 94 , тел/факс:+38 (095) 611 94 30

E-mail: khr.rp@darg.gov.ua

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

ДАРГ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

        f y t